Aktualności

Próba wysiłkowa – kiedy powinniśmy ją wykonać?

Próba wysiłkowa polega na ocenie wydolności fizycznej organizmu. W trakcie próby wysiłkowej przeprowadza się badanie EKG oraz pomiar ciśnienia krwi u osoby poddawanej wzmożonemu wysiłkowi fizycznemu. Badanie to pozwala na ocenę wydolności układu krążenia.

Próbę wysiłkową wykonuje się w celu zdiagnozowania choroby wieńcowej, choroby niedokrwiennej serca i zaburzeń rytmu serca. Wskazaniem do przeprowadzenia próby wysiłkowej jest wystąpienie pewnych objawów, jak na przykład bólu w klatce piersiowej.

 

Próbę wysiłkową uważa się za badanie serca, które pozwala wykryć choroby układu krążenia, w tym chorobę wieńcową. U osoby zdrowej w czasie próby wysiłkowej w momencie zwiększenia wysiłku fizycznego następuje zwiększenie przepływu krwi przez naczynia wieńcowe. To pozwala pokryć większe zapotrzebowanie serca na tlen.

Monitorując wykres EKG osoby chorej poddawanej próbie wysiłkowej, można zauważyć cechy niedokrwienia mięśnia sercowego.

W przypadku niewydolności wieńcowej niemożliwe jest pokrycie zbyt wysokiego zapotrzebowania na tlen.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Próba wysiłkowa na bieżni ruchomej, dzięki której monitorujemy akcje serca i ciśnienie tętnicze.

 

Przed przystąpieniem do próby wysiłkowej wykonujemy EKG oraz przeprowadzamy wywiad lekarski. Następnie pielęgniarka podłącza elektrody i wchodzimy na bieżnie. Monitorujemy akcje serca oraz ciśnienie tętnicze wraz ze zwiększającym się obciążeniem. Wystarczy wygodny strój oraz obuwie sportowe. Cała wizyta trwa ok. 40 minut

Badanie wykonuje lek. med. Piotr Gajewski.

Rezerwacja wizyty telefoniczna 71 362 86 41 lub on-line https://www.znanylekarz.pl/piotr-gajewski-6/lekarz-w-trakcie-specjalizacji-kardiolog/wroclaw

 Aktualna cena to 299 zł.

Powrót na górę