Cera naczynkowa dotyczy wiele osób i jest wynikiem uwarunkowań genetycznych, nadciśnienia tętniczego oraz nadwrażliwości skóry na różne czynniki, do których możemy zaliczyć m.in.: promienie UV, niskie temperatury, mocne peelingi, mycie twarzy w gorącej wodzie. Narażając skórę na te czynniki możemy doprowadzić do rozszerzenia się naczynek (potocznie nazywane pękającymi naczynkami), które będą zauważalne na naszej skórze.
Laserowe zamykanie naczynek
W naszym Centrum we Wrocławiu wykonujemy zabieg laserowego zamykania naczynek z użyciem lasera Fotona LightWalker, którego działanie opiera się na działaniu światła laserowego Nd:YAG o długości 1064 nm. Dzięki tej długości światła możliwe jest leczenie nawet głęboko położonych zmian naczyniowych .
Zabieg laserowego zamykania naczynek jest bezbolesny i szybki. W przypadku małego naczynka często wystarcza 1 wizyta, jeśli są większe – może być potrzebnych kilka zabiegów.
Przebieg wizyty
Z laserowego zabiegu zamykania naczynek może skorzystać każdy, u którego na powierzchni skóry występują tzw. “pajączki”. Przed zabiegiem lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad, który wykluczy przyjmowanie leków oraz choroby, które byłyby przeciwskazaniem do zabiegu.
Następnie specjalista wykonujący zabieg dostosuje odpowiednie parametry lasera do problematycznego obszaru skóry, dzięki czemu nastąpi aktywacja procesu przyspieszającego zamykanie naczynek. Oddziaływanie lasera na skórę naczynkową jest całkowicie bezpieczne. Skóra podczas zabiegu jest chłodzona, dzięki czemu eliminowany jest ból i dyskomfort, natomiast może pojawić się zaczerwienie lub lekki obrzęk w obszarze wykonywanego zabiegu.
Po zabiegu
Po laserowym zamykaniu naczynek nie należy eksponować skóry na słońcu, czy też korzystać z solarium (przez ok. 1 miesiąc po zabiegu). Dlatego skóra powinna być zabezpieczona wysokimi filtrami, aby promienie słoneczne nie przyczyniły się do powstawania przebarwień. Warto używać kremów przyspieszające gojenie oraz stosować pielęgnację odpowiednią dla skóry naczynkowej oraz unikać stosowania na skórę poddaną zabiegowi środków drażniących i wysuszających. Jeśli zabieg wykonywany był w okresie jesienno-zimowym należy stosować kremy chroniące skórę przed zimnem i wilgocią.
Przeciwskazania do zabiegu:
- świeża opalenizna (4 tygodnie przed zabiegiem nie można się opalać oraz stosować samoopalacz)
- leki światło uczulające (retinoidy, tetracykliny),
- suplementacja żelaza (około pół roku przed zabiegiem)
- zioła (dziurawiec, nagietek, przestać używać na 2-3 tygodnie przed zabiegiem),
- badanie z kontrastem (na 2 tygodnie przed zabiegiem),
- aktywne choroby skóry (np. łuszczyca, liszaj),
- czynna infekcja skóry (np. opryszczka, liszajec),
- mocne peelingi, mikrodermabrazja (na 3 – 4 tyg. przed zabiegiem)
- bardzo sucha i bardzo wrażliwa skóra,
- bielactwo,
- skłonność do powstawania bliznowców (keloidów), blizn hipertroficznych,
- stosowanie sterydów (krem w miejscu zabiegowym lub jego pobliżu, tabletki),
- stosowanie retinoidów doustnych w ciągu ostatnich 6 miesięcy
- spożycie lub okres 6 miesięcy od zakończenia przyjmowania Accutanu,
- zaburzenia krzepnięcia krwi, stosowanie leków zmniejszających krzepliwość krwi,
- padaczka,
- choroba nowotworowa (zabieg można wykonać minimum 5 lat od zakończenia leczenia),
- rozrusznik serca,
- choroby hormonalne oraz endokrynologiczne takie jak np: zespół policystycznego jajnika lub cukrzyca, Zakażenia wirusowe: HIV, WZW,
- czynne choroby autoimmunologiczne (np. toczeń układowy, twardzina),
- ciąża i karmienie piersią,
- spożywanie alkoholu (24 godziny przed zabiegiem).