Laserowa stymulacja włosów

Laser Er: YAG jest stosowany w bezoperacyjnej stymulacji włosów u pacjentów z łysieniem androgenowym. Zabieg z wykorzystaniem lasera o długości fali 2940 nm ma za zadanie pobudzić włosy do wzrostu.

Łysienie androgenowe najczęściej dotyczy mężczyzn (ok 90%), jednak bardzo często występuje również u kobiet (ok. 50%). Ponad 60% mężczyzn doświadcza problemu utraty włosów już po 35 roku życia, a część z nich zaczyna tracić włosy tuż po okresie dojrzewania. U kobiet włosy przerzedzają się zazwyczaj od szczytu głowy, bez przesunięcia granicy zrostu. Natomiast u mężczyzn proces utraty włosów zaczyna się z reguły od cofnięcia linii zarostu na czole i skroniach. Powstają wtedy tzw. „zakola”, które przesuwają się ku tyłowi.

 

Utrata włosów, zahamowanie ich wzrostu może być spowodowane nadwrażliwością na pochodną testosteronu – dihydrotestosteron (DHT). DHT łączy się z receptorami w brodawkach włosowych, zmniejszając dostawę tlenu i energii do mieszków włosów. Nie do końca wiadomo, co jest przyczyną nadwrażliwości na DHT, ale znaczenie mogą mieć predyspozycje genetyczne i czynniki środowiskowe. Mieszki włosowe ulegają miniaturyzacji, a włosy, które produkują stają się coraz cieńsze i krótsze. Skóra zaczyna być pokryta delikatnymi włosami, czasami widocznymi tylko pod mikroskopem– są to tzw. włosy typu vellus – i nawet w tym stadium można pobudzać włosy do wzrostu!
Zabieg laserowy Fotona Er:YAG w trybie SMOOTH wywołuje w skórze efekt termiczny. Równomiernie podgrzewa głębsze jej warstwy do 65 stopni Celsjusza bez naruszenia ciągłości naskórka.

3 sposoby działania lasera FOTONA na włosy:

  1. Pod wpływem szoku termicznego zwiększa się dopływ krwi do „uśpionych” mieszków włosowych. Gwałtowna reakcja poprawia dotlenienie i odżywienie brodawek włosowych, a mieszki włosowe zyskują energię do wytwarzania włosów.
  2. Super-długie impulsy w trybie SMOOTH pobudzają uwolnienie czynników wzrostu (TGFB3 i EGF). To także ma ogromne znaczenie dla wytworzenia włosów dobrej jakości.
  3. Laserowy zabieg Er:YAG poprawia regenerację naskórka. Przyspieszona wymiana komórek naskórka może powodować, że szybciej zregenerują się i wzrosną mieszki włosowe, osłabione przez androgeny.

Przebieg zabiegu

Na wizytę należy przyjść ze świeżo umytymi włosami. Obszar zabiegowy – gdzie występuje przerzedzenie włosów – dzielony jest na mniejsze powierzchnie, zwłaszcza jeśli jest oddzielony gęsto rosnącymi włosami.
W przypadku łysienia o większym nasileniu (stopnie IV-VI) zabieg trwa ok. 15 min, fazy łysienia II i III wymagają więcej czasu ze względu na konieczność rozczesywania włosów.
Wiązka lasera wykonuje serię bezbolesnych strzałów. Każde przejście wykonywane jest dwukierunkowo płynnym ruchem. Takich przejść w zależności od rodzaju sprzętu wykonuje się 4-6 na każdym wyznaczonym obszarze.

Po zabiegu

Ponieważ laser Er:YAG w trybie SMOOTH działa nieablacyjnie, nie ma przerwania ciągłości naskórka. Zabieg jest bezbolesny, nie wymaga chłodzenia czy znieczulenia. Jednak u niektórych pacjentów może wystąpić krótkotrwała pokrzywka (ok. pół godziny po zabiegu), która mija w ciągu jednego dnia. Przed kolejnymi zabiegami podaje się wtedy lek przeciwhistaminowy. Tylko część pacjentów zgłasza, że w trakcie mycia włosów w dniu zabiegu skóra głowy jest bardziej tkliwa. U większości natomiast występuje krótkotrwałe łuszczenie się skóry głowy (najczęściej 2-3 dni po zabiegu), co wynika z przyspieszonej regeneracji naskórka. Dlatego po zabiegu pacjent powinien nawilżać głowę, stosując nawilżające szampony albo np. za pomocą serum z kwasem hialuronowym. Po laseroterapii skóra może być sucha i łuszcząca.

Schemat laserowej terapii łysienia

Podstawowa terapia łysienia Er:YAG FOTONA w trybie SMOOTH składa się z 4 zabiegów co 2-3 tygodnie. Jednak u  niektórych zaleca się wykonanie 1-2 dodatkowych powtórzeń co kolejne 2-4 tygodnie. Następnie zalecamy wykonać  jednorazowe zabiegi przypominające co 6-12 miesięcy.

Bezpieczeństwo zabiegu

Lasery Er:YAG Fotona działają na zasadzie technologii VSP (Variable Square Pulse). „Kwadratowe impulsy laserowe” czuwają nad bezpieczeństwem zabiegów, eliminując powolne wzrosty i długie spadki mocy impulsów laserowych. Dzięki temu do skóry dociera tylko potrzebna dawka energii, bez ryzyka oparzeń.

Przeciwwskazania do zabiegu:

  • ciąża i karmienie piersią
  • przewlekłe choroby: nowotwory, cukrzyca
  • zaburzenia krzepnięcia
  • stan zapalny skóry w miejscu zabiegu
  • aktywna faza niektórych chorób skóry (łuszczycy, AZS),
  • świeża opalenizna na skórze (słoneczna, samoopalacz)
  • leczenie izotretynoiną (zabieg laserowy można wykonać po upływie 6 miesięcy od zakończenia leczenia)

 

 

Laser FOTONA Wrocław – 71 362 86 41
Laserowa stymulacja włosów Wrocław – 71 362 86 41
Laserowy zabieg na łysienie Wrocław – 71 362 86 41

lek. Zbigniew Sycz

Specjalista medycyny estetycznej/anestezjolog

PN
14:00-19:00
WT
-
ŚR
-
CZ
-
PT
-
Zbigniew Sycz - ZnanyLekarz.pl

dr. n. med. i n. o zdr. lek. dent. Klaudia Kazubowska – Machnowska

Dentysta/Specjalista medycyny estetycznej

PN
-
WT
14:45 - 19:00
ŚR
14:45 - 19:00
CZ
14:45 - 19:00
PT
14:30 - 19:00
Klaudia Kazubowska-Machnowska - ZnanyLekarz.pl

lek. Anna Grabowska-Hołysz

Stomatolog/Specjalista medycyny estetycznej

PN
8:20 - 13:00
WT
14:00 - 19:00
ŚR
8:20 - 13:00
CZ
14:00 - 19:00
PT
8:20 - 13:00

lek. dent. Agnieszka Cholewa

Dentysta/Specjalista medycyny estetycznej

PN
-
WT
-
ŚR
-
CZ
-
PT
9:30-19:00
Nie znalazłeś tego czego szukasz?
Zadzwoń do nas: 71 362 86 41
Powrót na górę