Laserowe usuwanie zmian skórnych
Włókniaki, tłuszczaki, kaszaki, prosaki to zmiany skórne, które poza aspektem estetycznym, bardzo często znajdują się w miejsach, o które zahaczamy, pocieramy, przez co powodują ból i krwawienie. Powstają w wyniku urazów, zmian hormonalnych, predyspozycji genetycznych, wpływu środowiska. W naszym Centrum Medycznym Mediconcept we Wrocławiu z powodzeniem stosujemy laserowe usuwanie zmian skórnych z użyciem najnowocześniejszego na rynku lasera Fotona LightWalker.
Laserowe usuwanie zmian skórnych nie wymaga zakładania szwów. Krwawienie z usuwanej zmiany jest minimalne i dzięki zjawisku koagulacji zanika niemal natychmiast po laseroterapii.
Za pomocą lasera Er: YAG usuwamy następujące łagodne zmiany skórne:
- Brodawki łojotokowe
- Kaszaki
- Znamiona naskórkowe
- Prosaki
- Kępki żółte
- Gruczolaki
- Brodawki płaskie
- Brodawczaki włóknisto-nabłonkowe
- Włókniaki
Na czym polega zabieg laserowego usuwania zmian skórnych?
Laserowe usuwanie zmian skórnych przy pomocy systemu FOTONA jest przede wszystkim nowoczesną, skuteczną i bezpieczną metodą. Polega na stopniowym, warstwowym odparowaniu tkanki (ablacji) za pomocą energii światła zawartej w wiązce laserowa. Dodatkowo laser zapewnia hemostazę, ograniczając powstawanie krwiaków i zapewniając bardziej komfortowe leczenie.
Zabieg usuwania zmian laserem, dzięki małemu rozmiarowi wiązki jest bardzo precyzyjny. Można porównać go do wycierania tkanki gumką, warstwa po warstwie, aż do całkowitego usunięcia zmiany.
Po zabiegu laserowym pozostaje mała ranka w miejscu zabiegu, która szybko się goi, a ślady po zmianie są znacznie mniej widoczne. Przy zmianach do dwóch centymetrów nie ma potrzeby szycia, dzięki czemu ryzyko powstania blizny jest bardzo małe. Zabieg jest sterylny, więc tkanka dużo szyciej się goi.
Dzięki dużej precyzji działania lasera, specjalista przeprowadzający zabieg usuwa jedynie daną zmianę bez naruszania zdrowych tkanek, dzięki czemu zabieg jest znacznie krótszy, co powoduje, że zabieg jest komfortowy dla Pacjenta. Laserem możemy usuwać zmiany na każdej części ciała, również w miejscach niedostępnych dla skalpela, na przykład na powiece lub w okolicach oczu, błonach śluzowych, czy nawet w miejscach intymnych.
Podstawą do zabiegu laserowego powinna być ocena zmiany za pomocą badania dermatoskopowego, które ma na celu wykluczenie ewentualnych schorzeń.
Przeciwwskazania do zabiegu:
- ciąża i karmienie piersią
- przewlekłe choroby: nowotwory, cukrzyca
- zaburzenia krzepnięcia
- stan zapalny skóry w miejscu zabiegu
- aktywna faza niektórych chorób skóry (łuszczycy, AZS),
- świeża opalenizna na skórze (słoneczna, samoopalacz)
- leczenie izotretynoiną (zabieg laserowy można wykonać po upływie 6 miesięcy od zakończenia leczenia)