Czym jest kolagen?
Kolagen w naszym organizmie funkcjonuje jako podstawowy budulec skóry. Odpowiedzialny jest za dobry stan skóry – utrzymanie jej odpowiedniego napięcia, gęstości, sprężystości oraz nawilżenia. Ma również wpływ na właściwe gojenie ran czy regenerację tkanek. Około 40% całego kolagenu organizmu człowieka znajduje się w skórze.
Kolagen do twarzy znajduje zastosowanie w różnych zabiegach medycyny estetycznej. Za jego pomocą można odżywić i zregenerować cerę, co najczęściej odbywa się poprzez bezpośrednie dostarczenie kolagenu w formie iniekcji. Naturalna produkcja tego składnika maleje z wiekiem, dlatego konieczne jest stymulowanie syntezy jego włókien. W Centrum Medycznym Mediconcept we Wrocławiu oferujemy mezoterapię kolagenem – tropokolagenem typu I.
Tropokolagen – najmniejsza cząstka kolagenu
Tropokolagen typu I stanowi strukturalną podstawę budowy włókien kolagenowych. Kolagen w formie tropokolagenu zapewnia największą efektywność mezoterapii. Funkcjonuje on jako podstawowy element strukturalny grubszych włókien kolagenowych, a za jego syntetyzowanie w tkance łącznej odpowiadają fibroblasty. Naturalna produkcja tego składnika znacząco maleje z wiekiem. Jego ubytek po 25. roku życia wynosi nawet 1,5 proc. w skali roku, co objawia się zaburzeniem owalu twarzy, występowaniem zmarszczek oraz utratą elastyczności i jędrności skóry twarzy, szyi i dekoltu.
Mezoterapia kolagenem
Mzeoterapia kolagenem przyczynia się do regeneracji skóry twarzy, szyi i dekoltu, dzięki czemu redukuje objawy związane z fotostarzeniem, zwiotczeniem czy przesuszeniem. Zastosowanie kolagenu przywraca również właściwe napięcie mięśni mimicznych twarzy oraz tonusu mięśnia szerokiego szyi. Kolagen świetnie sprawdza się także w terapii blizn, w tym po usuwaniu znamion czy inwazyjnych zabiegach estetycznych. Zabieg z jego wykorzystaniem stosowany jest też do spłycania zmarszczek, w tym bruzd nosowo-wargowych, zmarszczek palacza, „kurzych łapek”, „brody brukowanej” czy „lwiej zmarszczki”. Za jego pomocą można również złagodzić objawy bruksizmu.
Nowe włókna kolagenowe, powstałe podczas zabiegu, są regularne i równoległe, dzięki czemu przyczyniają się do uniesienia zwiotczałych fragmentów skóry i wygładzają zmarszczki. Owal twarzy ulega poprawie, co zapewnia efekt liftingu bez wykorzystania skalpela. W efekcie cera staje się zdrowa, promienna i odmłodzona. Mezoterapia z wykorzystaniem kolagenu stanowi też zabezpieczenie przed działaniem wolnych rodników, które uszkadzają włókna skóry. Nasza cera jest wciąż narażona na kontakt z nimi pod wpływem oddziaływania promieni UV, ekspozycji na zanieczyszczenia, nadmiernego stresu, złej diety czy stosowania używek, dlatego tak ważne jest stosowanie odpowiednich procedur, które pomogą zabezpieczyć skórę przed ich destrukcyjnym działaniem.
Efekty mezoterapii kolagenem
– regeneracja i odbudowa struktury skóry i tkanki podskórnej,
– ujędrnienie i przywrócenie właściwego napięcia skóry,
– spłycenie drobnych zmarszczek,
– redukcja wiotkości skóry,
– poprawa elastyczności, sprężystości i gęstości skóry twarzy i ciała,
– spłycenie i wygładzenie blizn oraz rozstępów,
– poprawa napięcia mięśniowego w okolicy szyi i twarzy
Efekty po mezoterapii kolagenem widoczne są już po pierwszym zabiegu, narastają w ciągu 2-4 i utrzymują się około 12 miesięcy.
Na czym polega mezterapia z wykorzystaniem kolagenu?
Mezoterapia kolagenem polega na podaniu do skóry preparatu, który poza substancją czynną – kolagenem, zawiera też specjalnie dobraną mieszankę witamin i składników odżywczych, wspierającą działanie kolagenu i przyspieszająca jego efekty. Sam zabieg jest małoinwazyjny i trwa zwykle 10-30 minut. W przypadku bardziej wrażliwych pacjentek, na czas procedury stosuje się krem znieczulający, dzięku czemu zabieg jest bardziej komfortowy. Preparat wstrzykiwany jest cienką igłą śródskórnie, a wykorzystywane mikrocząsteczki, pozostają w pełni zgodne z kolagenem naturalnie obecnym w naszej skórze. Dzięki temu zabieg jest bezpieczny i nie powoduje żadnych działań niepożądanych.
Mechanizm działania mezoterapii kolagenem polega na natychmiastowej odbudowie włókien kolagenowych skóry i tkanki podskórnej z cząsteczek tropokolagenu typu I. Dodatkowo, występujące w używanych w naszym Centrum preparatach kolagenowych substancje pomocnicze w postaci witamin i bioflawonoidów, przyspieszają metabolizm komórkowy, przyczyniając się do jeszcze efektywniejszego procesu regeneracji tkanek. Zastosowanie preparatów aktywuje namnażanie fibroblastów oraz pobudza ich migrację w rejony uszkodzonej tkanki, co nie tylko ma znaczenie przy regeneracji skóry w zabiegach medycyny estetycznej, ale ma też istotne zastosowanie w procesie gojenia ran, czy leczenia blizn i rozstępów
Mezoterapia kolagenem – sybstancje pomocnicze
Podstawowy, strukturalny mechanizm działania związany z tropokolagenem typu I, wzmacniają zawarte w fiolkach substancje pomocnicze:
Kwas askorbinowy – dzięki silnym zdolnościom antyoksydacyjnym „wymiata”wolne rodniki, zmniejszając uszkodzenia na poziomie komórkowym w skórze. Ponadto tworzy barierę ochronną dla kolagenu oraz odpowiada za jego dojrzewanie.
Kompleks witamin B (B1, B2, B3, B6) – bierze udział w cyklu energetycznym komórki – w produkcji energii w postaci ATP. Energia ta jest niezbędna do neosyntezy kolagenu przez fibroblasty i uzupełniania biorusztowania stworzonego przez podanie tropokolagenu typu I. Dodatkowo, witaminy te odgrywają ważną rolę w spalaniu tłuszczu w tkance tłuszczowej, wpływając na przyspieszenie redukcji jej lokalnych nadmiarów.
Glukonian magnezu – jest szczególnie ważny w procesie dojrzewania kolagenu.
Kwas cytrynowy – jest podstawowym substratem cyklu energetycznego komórki, który zapewnia jej energię niezbędną do przyspieszenia metabolizmu.
Bioflawonoidy – (hiperycyna, rutozyd, kwercetyna) wykazują działanie przeciwskurczowe, przywracając właściwe napięcie mięśni. Rutozyd i kwercetyna – mają działanie antyoksydacyjne, dzięki zdolności do neutralizacji wolnych rodników, które degradują kolagen i uszkadzają ściany naczyń krwionośnych. Pozwala to chronić tkanki przed takimi uszkodzeniami. Kwercetyna wykazuje również silne działanie antyoksydacyjne oraz przeciwzapalne. Obecność kwercetyny w tkankach zapobiega także utlenianiu witamin C i E