Jak działa laser FOTONA ?
Zabiegi laserowe FOTONA ®™ należą do bezinwazyjnych i bezbolesnych zabiegów na leczenie i usuwanie rozstępów oraz blizn. Opierają się one na technologii lasera frakcyjnego, który wysyła impulsy powodując koagulację (rozpad) tkanki bliznowatej, a wiązki światła przenikające do głębokich warstw skóry inicjują procesy regeneracyjne.
Następuje produkcja i przebudowa elastyny oraz kolagenu, co w konsekwencji powoduje zmniejszenie się widoczności blizny. Po serii zabiegów skóra pokryta blizną, czy rozstępami może być bardziej elastyczna, bez przykurczów, zaników (wgłębień) i zgrubień, również jej barwa zacznie wtapiać się w koloryt otaczającego ją ciała.
Cały proces możliwy jest dzięki połączeniu dwóch, najskuteczniejszych długości fal światła laserowego:
Er:YAG i Nd:YAG. Oddziałują one wielokierunkowo na różne struktury blizn czy rozstępów, dlatego otrzymujemy lepsze efekty niż w przypadku zabiegów jednorodnych.
Podczas zabiegu pacjent nie odczuwa bólu, ale może pojawić się uczucie ciepła lub pieczenia. Skóra może być delikatnie zaczerwieniona, jak również lekko obrzęknięta.
Dzięki zastosowaniu lasera FOTONA proces gojenia się skóry jest zdecydowanie krótszy.
Wskazania do zabiegu:
Z laserowego leczenia blizn i rozstępów mogą skorzystać zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Zabieg można stosować na wszystkich etapach gojenia się blizn – świeżych (również, gdy są założone jeszcze szwy), jak i tych wygojonych, nawet wieloletnich:
Laserowemu usuwaniu możemy poddać blizny i rozstępy:
- chirurgiczne (po cesarskim cięciu, po operacji),
- po poparzeniu,
- po ukąszeniu,
- powypadkowe,
- potrądzikowe,
- po ospie wietrznej,
- po usuniętym tatuażu,
- rozstępy po zbyt szybkiej zmianie masy ciała,
- rozstępy wynikające ze zbyt szybkiego wzrostu w dzieciństwie (na brzuchu, plecach, biodrach).
Przeciwwskazania do zabiegu:
- ciąża i karmienie piersią
- przewlekłe choroby: nowotwory, cukrzyca
- zaburzenia krzepnięcia
- stan zapalny skóry w miejscu zabiegu
- aktywna faza niektórych chorób skóry (łuszczycy, AZS),
- świeża opalenizna na skórze (słoneczna, samoopalacz)
- leczenie izotretynoiną (zabieg laserowy można wykonać po upływie 6 miesięcy od zakończenia leczenia)
Przygotowanie do zabiegu:
Nie ma konieczności specjalnego przygotowania skóry przed zabiegiem. Natomiast, aby zabieg był w pełni bezpieczny i skuteczny należy pamiętać o kilku zasadach:
– nie opalanie skóry minimum 4 tygodnie przed planowanym zabiegiem,
– oczyszczona skóra, bez wykwitów patologicznych,
– nie zażywanie leków rozrzedzających krew (np. aspiryny) do 3 dni przed zabiegiem.
Po zabiegu:
Skóra po zabiegu może być zaczerwieniona, delikatnie opuchnięta. Ten stan może się utrzymywać do 2 dni, później skóra może się łuszczyć.
Przez 14 dni zaleca się unikania gorących kąpieli oraz sauny, ze względu na zwiększoną wrażliwość skóry. Należy też unikać opalania skóry przez okres 4 tygodni po zabiegu.
Jeśli zabieg wykonywany był w okolicy twarzy, nie ma przeciwwskazań do nakładania makijażu. Należy omijać jedynie miejsce zabiegowe i nie stosować kosmetyków drażniących (np. z alkoholem)
Efekty poprawy klinicznej zauważane są stopniowo w ciągu 1-3 miesięcy po zabiegu. Lekarz na konsultacji wskaże ile należy odbyć zabiegów i w jakim odstępie czasowym, aby zabieg przyniósł pożądane rezultaty.