Aktualności

Z radością informujemy, że rozszerzyliśmy ofertę naszych usług o podcinanie wędzidełka podjęzykowego u niemowląt!
Wędzidełko można podciąć w trakcie konsultacji z naszym Certyfikowanym Doradcą Lakracyjnym – lek. Sylwią Jeż lub jeśli są już wskazania, umówić się na samo podcięcie wędzidełka.

Czym jest wędzidełko?

Wędzidełko podjęzykowe jest rodzajem błonki, która znajduje się pomiędzy dnem jamy ustnej, a dolną powierzchnią języka. Powstaje w pierwszych tygodniach embrionalnego rozwoju dziecka w wyniku tworzenia się kolejnych narządów twarzoczaszki. Powinno znaleźć się pod nasadą języka, umożliwiając mu pełną ruchomość. W prawidłowej sytuacji służy do utrzymywania prawidłowego położenia miękkich struktur w jamie ustnej. Zbudowane jest z tkanki łącznej, najczęściej tylko z błony śluzowej wyścielającej całą jamę ustną (jak też wiele innych naszych miejsc, np przewód pokarmowy, oddechowy, rozrodczy, moczowy itp.). Z reguły u małego dziecka jest ono nieunerwione i nieunaczynione.

Podczas ssania u niemowlęcia wewnątrz jego buzi odbywa się swoista gra poszczególnych struktur jamy ustnej – gdzie kluczowa jest przede wszystkim swobodna PIONIZACJA JĘZYKA, a zwłaszcza jego tylnej części.

Czasami jednak wędzidełko pozostaje zbyt mało „schowane” pomiędzy dnem jamy ustnej a językiem, lub jest zbyt sztywne. Taka sytuacja prowadzi do ograniczenia ruchomości języka, który jest GŁÓWNYM sprawcą problemów z najadaniem się malucha.

Może to prowadzić do bardzo wielu problemów z karmieniem piersią, m.in.:

– trudności z przystawieniem do piersi
– zbyt płytkiego łapanie piersi
– bolesnych, często uszkodzonych brodawek
– zaburzenia przyrostów masy
– mnóstwa problemów ‚brzuszkowych” wynikających z nieprawidłowego ssania
– zaburzenia napięcia mięśniowego, odginania się niemowlęcia, z powodu konieczności ratowania się przez dziecko innymi sposobami przełykania
– w przyszłości powstania wad zgryzu, wymowy itp.

 

Bardzo ważna jest w takiej sytuacji fachowa ocena specjalisty i szybka reakcja. Pomóc może konsultacja z doświadczonym neurologopedą lub doradcą laktacyjnym.

 

Jak wygląda podcięcie wędzidełka?

Czasami konieczne jest podcięcie wędzidełka. Zabieg ten jest prosty i krótki. Najczęściej niemowlę nie czuje samego podcięcia nieunerwionej błony. Po uwolnieniu języka dziecko potrzebuje kilku dni, aby nauczyć się korzystać z nowych warunków.
Po podcięciu, konieczne są masaże okolicy języka, aby nie dopuścić do powrotu wcześniejszej sytuacji. Grozi to ponownym „sklejeniem się” i odbudowaniem wędzidełka.

Koszt konsultacji oraz podcięcia wędzidełka – 350 zł

 

 

 

Podcinanie wędzidełka Wrocław – 71 362 86 41 

Powrót na górę