USG stawów biodrowych

USG stawów biodrowych  (USG bioderek)  stanowi najlepszą metodę diagnostyczną (oczywiście, jak wszelkie inne rodzaje ultrasonografii tradycyjnej i USG 3D, nieinwazyjną, a więc całkiem bezpieczną), która służy do diagnozowania tak zwanej dysplazji stawów biodrowych.
 
Dysplazja stawów biodrowych to występująca dość często (u ok. 5% niemowląt, znacznie częściej u dziewczynek) wada wrodzona, polegająca na nieprawidłowym ukształtowaniu (niedorozwoju) stawu biodrowego dziecka.
 
Wczesne wykrycie dysplazji – dzięki USG bioderek – jest gwarancją wyleczenia wady i zapobiegnięcia nieodwracalnym zmianom oraz wielu innym problemom (np. skrócenia nogi, utykania itp.). Zdiagnozowana zbyt późno dysplazja wymaga leczenia operacyjnego i unieruchomienia nóżek dziecka w gipsie, co nie daje zresztą stuprocentowej gwarancji całkowitego wyleczenia.
 
Dlatego też tak ważne jest wykonanie badania USG bioderek jak najwcześniej – najlepiej już w 6 tygodniu życia dziecka. W razie wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości w budowie tego stawu u malca, lekarz zleca kolejne badania i odpowiednie leczenie.