USG pediatryczne Point of Care

Ultrasonografia typu “Point of Care”

 • ma za zadanie ułatwić diagnostykę konkretnego problemu zdrowotnego, z jakim pacjent zgłasza się do lekarza.
  • Wykonywana jest w trakcie konsultacji pediatrycznej i stanowi kolejne narzędzie w diagnostyce; po zbieraniu wywiadu i badaniu fizykalnym chorego.
  • Zastosowanie głowicy sonograficznej jako “nowoczesnego stetoskopu” znajduje uznanie coraz większej grupy specjalistów. Badanie jest nieinwazyjne, możliwe do powtarzania, często na jego podstawie ustala się konkretne rozpoznanie lub sugeruje dokładniejsze badania obrazowe.
  • Możliwości diagnostyczne dotyczą:
 • dolegliwości bólowych ze strony jamy brzusznej,
 • infekcji dróg moczowych,
 • patologii wątroby i dróg żółciowych,
 • poszukiwania wad narządowych,
 • powiększenia węzłów chłonnych,
 • przewlekłago kaszlu,
 • zapalenia płuc, wysięku w jamie opłucnej, odmy opłucnowej,
 • innych patologii dostępnych badaniu jamy brzusznej i klatki piersiowej.

USG dziecięce

USG dziecięce jest podstawową metodą diagnostyczną w medycynie. Na podstawie wyników usg lekarz jest w stanie podjąć odpowiednią decyzję o leczeniu i profilaktyce Twojego dziecka. Dzięki usg można zobaczyć kształt i wielkość poszczególnych narządów takich jak trzustka, nerki, pęcherz żółciowy, wątroba i wiele innych. Usg pozwala też na rozpoznanie guzów, zgrubień i zmian nowotworowych. Jakie są wskazania do wykonania USG dziecięcego? Wszelkie dolegliwości bólowe w obrębie jamy brzusznej, wyczuwalne zgrubienia, krwawienie z przewodu pokarmowego, przedłużające się wymioty lub biegunki, uraz brzucha i wiele innych.

 

USG dziecięce polega na przyłożeniu głowicy z żelem ułatwiającym przewodzenie. Przesuwając głowicę po badanym narządzie, lekarz uzyskuje jego obraz. Fale akustyczne o wysokiej częstotliwości wykorzystywane podczas badania są całkowicie bezpieczne i nie uszkadzają komórek. Nie trzeba wprowadzać do organizmu żadnych płynów, a samo badanie jest bezbolesne, dlatego nie musisz się obawiać o swoje dziecko. W przypadku usg głowy niemowlęcia, wykonuje się je przez ciemiączko. Badanie najlepiej wykonywać jednak na czczo lub po lekkim posiłku.

USG przezciemiączkowe

USG przezciemiączkowe to jedyne możliwe badanie usg głowy niemowląt i małych dzieci. Jest ono wykonywane u tych maluchów, u których ciemiączko jeszcze nie skostniało. Dzięki temu fale ultradźwiękowe mogą przez nie przepłynąć. Badanie jest zupełnie bezbolesne i bezpieczne dla zdrowia Twojego dziecka. Dzięki takiemu usg, można zbadać jamy mózgu i naczynia krwionośne w jego obrębie a także jego strukturę. USG wykonuje się także jeśli lekarz podejrzewa problemy neurologiczne u niemowlęcia. Wykonywane jest zazwyczaj u wcześniaków i maluchów u których podejrzewa się nieprzystosowanie do samodzielnego funkcjonowania.

 

USG przezciemiączkowe wykonywane jest w przypadku szybkiego zwiększania się głowy dziecka, w przypadku urazu głowy malucha, wystającego ciemiączka oraz wszelkich innych objawów sugerujących zaburzenia neurologiczne. Dzięki badaniu można ocenić ciśnienie wewnątrzczaszkowe i funkcjonowanie mózgu dziecka. Przed badaniem rodzic powinien poinformować lekarza o lekach, jakie przyjmuje dziecko. Podczas badania niemowlę kładzie się na brzuszku lub na plecach. Na ciemiączko nakładany jest żel zwiększający przewodzenie fal ultradźwiękowych. Lekarz przykłada do główki dziecka głowice i ostrożnie ją porusza.