USG 3D/4D

Jesteś tutaj: Poradnik pacjenta » USG 3D/4D

Badanie USG w ciąży to podstawowy sposób oceny stanu zdrowia dziecka. Usg umożliwia obejrzenie rozwijającego się w ciele kobiety płodu. Na podstawie usg lekarz ginekolog może ustalić wiek i płeć płodu oraz obserwować jego rozwój. Badanie usg pozwala na ocenę przepływu krwi przez naczynia matki i płodu, dzięki którym możliwe jest zdobycie informacji o sercu i łożysku. Usg 3d pozwala na trójwymiarową rekonstrukcję obrazu płodu i wnętrza macicy. Usg 4d pozwala na obejrzenie ruchów dziecka w macicy.  Nagrania USG, w tym usg 3d i usg 4d są przekazywane na życzenie pacjentom w formacie DVD. W ten sposób zapisany obraz jeszcze nie narodzonego dziecka, jego twarzy, płci i zachowania stanowi unikalną pamiątkę dla przyszłych rodziców. USG 4D czyli trójwymiarowe w czasie rzeczywistym daje możliwość obserwacji dziecka, jego położenia w brzucho matki i jego reakcji. Dokonując tego badania można oglądać przekroje dziecka oraz jego nóżki i rączki, rozpoznać jego płeć.

USG jamy brzusznej

Usg jamy brzusznej pozwala ocenić stan narządów wewnętrznych i wykryć różnorodne nieprawidłowości w ich budowie. Usg jamy brzusznej to badanie, które każdy pacjent powinien wykonywać regularnie – przynajmniej, co 3 lata. Usg jamy brzusznej pozwala na zbadanie wątroby, nerek, śledziony, pęcherzyka żółciowego, trzuski, aorty i innych dużych naczyń, pęcherza, macicy i przydatków oraz gruczołu krokowego. Jakie objawy powinny skłonić Cię do wykonania badania usg jamy brzusznej? Ostre bóle brzucha, przedłużające się wymioty i/lub biegunka, krwawienie z przewodu pokarmowego, utrudnienia w oddawaniu moczu, uraz brzucha i inne.

USG serca

Usg serca czyli echokardiografię wykonuje się w celu poznania budowy i działania zastawek serca, dokonania pomiaru wielkości i pracy komór serca oraz do zdiagnozowania różnorodnych wad i nowotworów serca. wskazaniem do usg serca jest ryzyko wystąpienia groźnych chorób serca takich jak choroby więcowej, zawału serca, zapalenia mięśnia sercowego i innych. Usg serca, czyli tzw. echo serca jest podstawowym badaniem wykonywanym po zawale. Podczas usg serca lekarz przykłada do klatki piersiowej głowicę ultrasonografu i na ekranie obserwuje pracę i budowę serca.

USG tarczycy

Usg tarczycy jest najprostszą metodą diagnostyki tarczycy. Badanie najczęściej zleca lekarz podejrzewający powiększenie organu lub jakiekolwiek zmiany w jej obrębie. Usg tarczycy pozwala na ocenę wielkości potencjalnych zmian w obrębie narządu . Badanie można też wykonać w celu zbadania węzłów chłonnych. Usg tarczycy jest badaniem bezbolesnym, więc pacjenci nie powinni się obawiać. Nie trzeba się do niego przygotowywać.