Ortodonta dla dzieci

W trosce o piękny i zdrowy uśmiech dla całej rodziny w Centrum Medycznym Mediconcept oferujemy leczenie ortodontyczne czyli leczenie wad zgryzu dla dzieci i młodzieży.

Wady zgryzu to nie tylko aspekt estetyczny. Nie leczone mogą powodować zniekształcenie mowy, trudności w oddychaniu, jedzeniu, a także wpływać na komfort psychiczny.  Dzięki odpowiedniemu leczeniu ortodontycznemu, wiele wad zgryzu udaje się zniwelować lub znacznie skorygować.

Wady zgryzu diagnozuje się u ponad połowy dzieci w wieku 7-18 lat. Aby zapobiec późniejszym komplikacjom warto udać się z dzieckiem na wizytę profilaktyczną  po wyrosnięciu wszystkich zębów mlecznych. Konsultacje ortodontyczne zalecane są również u  dzieci, w których rodzic zauważy występujące nieprawidłowości np. zwężenie szczęki, brak miejsca dla wyrzynających się zębów stałych.

 

Ortodonta dla dzieci

W Centrum Medycznym Mediconcept we Wrocławiu oferujemy aparaty ortodontyczne stałe i ruchome, dopasowane do indywidualnych potrzeb oraz wad zgryzu Pacjenta.

 

W naszym Centrum oferujemy kompleksowy zakres usług ortodontycznych dla dzieci i młodzieży:
  • konsultacje ortodontyczne
  • wyciski diagnostyczne
  • zdjęcia RTG – cefalometryczne i panoramiczne
  • aparaty stałe metalowe, ceramiczne, kryształowe
  • aparaty stałe samoligaturujące metalowe
  • wizyty kontrolne
  • aparaty ruchome
  • mikroimplanty ortodontyczne
  • eksandery
  • aparat BiHelix
  • aparat Forsus
  • maskę Delaira
  • szyny retencyjne, reitainery
  • szynę Clear Aligner

 

Przebieg leczenia ortodontycznego

Czas leczenia ortodontycznego zależy ściśle od rodzaju wady oraz zastosowanego aparatu i przeciętnie waha się od 1,5 roku do kilku lat. Wizyty kontrolne w gabinecie odbywają się co 4-8 tygodni.

 

1. Konsultacja ortodontyczna

To pierwszy krok w leczeniu wad zgryzu. W trakcie konsultacji ortodonta przeprowadza wywiad lekarski, aby poznać przyczynę wady zgryzu. Po przeprowadzonym wywiadzie, lekarz przechodzi do badania jamy ustnej, aby określić rodzaj występującej wady oraz stopień jej zaawansowania. Ortodonta sprawdza również stan uzębienia, błonę śluzową jamy ustnej, oraz ocenia zgryz.

Następnie lekarz wykonuje wyciski zębów do gipsowych modeli diagnostycznych.

Po przeprowadzeniu konsultacji ortodonta zleca wykonanie panoramicznego zdjęcia wszystkich zębów, czyli pantomogramu oraz zdjęcia bocznego czaszki – cefalogramu. Zdjęcia te można wykonać w naszym Centrum od razu po wizycie.

 

2. Opracowanie planu leczenia

Kolejnym etapem leczenia ortodontycznego jest przedstawienie Pacjentowi rozpoznania problemu oraz propozycja planu leczenia.

W trakcie wizyty lekarz analizuje wykonane zdjęcia zębów, omawia wadę zgryzu oraz wskazuje na rodzaj aparatu dopasowany do indywidualnych potrzeb Pacjenta. W dalszej części wizyty ortodonta ustala z Pacjentem przybliżony czas leczenia oraz kosztorys i harmonogram wizyt. Przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego lekarz może skierować pacjenta na dodatkowe zabiegi stomatologiczne – np. czyszczenie, leczenie lub usunięcie zębów.

 

3. Założenie aparatu ortodontycznego

To jeden z głównych etapów leczenia ortodontycznego. W zależności od przypadku, może on zostać podzielony na kilka wizyt w odstępie kilku dni.
Założenie aparatu ortodontycznego zaczyna się od dokładnego wyczyszczenia powierzchni zębów. Następnie za pomocą specjalnego kleju i lampy polimeryzacyjnej, ortodonta mocuje na zębach zamki, w które wprowadza łuk, czyli niklowo-tytanowy drucik oraz zakłada ligatury elastyczne, czyli tzw. gumki.

W przypadku leczenia wad zgryzu aparatem ruchomym podczas wizyty lekarz przekazuje Pacjentowi aparat wraz ze szczegółowym instruktażem jego stosowania. Po założeniu/przekazaniu aparatu ortodonta przedstawia wszystkie  wskazania, których należy przestrzegać w trakcie leczenia ortodontycznego.

 

4. Wizyty kontrolne

Zazwyczaj odbywają się co 4, 6 lub 8 tygodni. Ich częstotliwość jest uzależniona od etapu leczenia oraz rodzaju aparatu ortodontycznego. Podczas wizyt kontrolnych ortodonta ocenia postępy i skutki leczenia. Sprawdza również stan zębów i dziąseł.

W przypadku aparatów stałych na wizycie kontrolnej ortodonta wymienia łuki w zamkach i ligatury. W aparatach zdejmowanych ortodonta opracowuje i dopasowuje części składowe aparatu.

 

5. Zdjęcia aparatu

To jeden z końcowych etapów leczenia. Podczas zabiegu zdejmowania aparatu ortodonta, przy użyciu specjalnych kleszczy demontuje wszystkie elementy aparatu, tj. zamki wraz z ligaturami, łuk oraz pierścienie. Następnie zęby Pacjenta są dokładnie czyszczone i polerowane. Na koniec wizyty pobierane są wyciski zębów, aby przygotować nakładkę retencyjną oraz reteiner stały, a także model końcowy.

 

6. Utrwalenie leczenia

To ostatni, a zarazem etap leczenia ortodontycznego. Po zdjęciu aparatu ortodontycznego Pacjent otrzymuje od swojego ortodonty płytkę retencyjną, która powinna być noszona przez około rok do półtora roku po zdjęciu aparatu. Pacjentowi zostaje również naklejony retainer stały dolny – drucik na stałe nakładany na zęby od wewnętrznej strony. Wizyty kontrolne podczas tego etapu odbywają się najpierw co trzy, a później co sześć miesięcy.

 

 

Ortodonta Wrocław – 71 362 86 41

Ortodonta dziecięcy Wrocław  – 71 362 86 41

 

 

Usługi i zabiegi oferowane przez nasze Centrum mogą być realizowane bez angażowania
środków finansowanych i opłacane w dogodnych ratach.

 

Aneta Fester

Specjalista ortodonta

PN
-
WT
13:00 - 19:00
ŚR
-
CZ
8:00 - 13:00
PT
-
Aneta Fester - ZnanyLekarz.pl
Nie znalazłeś tego czego szukasz?
Zadzwoń do nas: 71 362 86 41
Powrót na górę