Medycyna chińska – akupunktura

 


Medycyna chińska to jeden z najstarszych systemów medycznych na świecie. Od co najmniej trzech tysięcy lat znakomitą metodą profilaktyki zdrowotnej oraz leczenia.

Medycyna chińska daje możliwość spojrzenia na człowieka jako całość, biorąc pod uwagę również emocje, które mają ogromny wpływ na stan naszego zdrowia.  W tradycyjnej medycynie chińskiej terapeuta patrzy na człowieka holistycznie, zatem na zdrowie składa się harmonia między Yin i Yang w organizmie, ciała z umysłem oraz wzajemne oddziaływanie z otaczającym wszechświatem. Warunkiem zdrowia jest również harmonijny przepływ energii Qi. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w swojej strategii „WHO Traditional Medicine Strategy 2013-2023” wymienia medycynę chińską jako jeden z najważniejszych systemów medycznych, który powinien być dostępny dla pacjentów na równi z medycyną zachodnią.

Diagnostyka w TCM (Tradycyjna Medycyna Chińska) składa się z 4 głównych metod diagnozy: z języka, pulsu, wyglądu, wywiadu.

 

Usługi z zakresu medycyny chińskiej oferowane przez Centrum Medyczne Mediconcept:

 • akupunktura
 • gua sha
 • bańki chińskie
 • ziołolecznictwo
 • zalecenia żywieniowe

 

Oferujemy konsultacje dla osób:

 • mających problemy z płodnością
 • z problemami ginekologicznymi
 • w ciąży – wsparcie technik wspomaganego rozrodu (stymulacja, iui, ivf)
 • z problemami trawiennymi (w tym SIBO)
 • mających problemy ze snem
 • z bólami głowy
 • z problemami z termoregulacją organizmu
 • zmagających się z wysokim poziomem stresu
 •  z dolegliwościami bólowymi o rożnej etiologii
 • z objawami, które ciężko sklasyfikować według medycyny zachodniej

 

Jak wygląda wizyta?

Pierwsza wizyta trwa około 60 minut. Na początku wizyty terapeuta przeprowadza bardzo dokładny wywiad dotyczący przebytych chorób i bieżących dolegliwości. Rozmawia również z Pacjentem o nawykach życia codziennego m.in.: odżywianiu, preferencjach smakowych, emocjach, śnie, sposobie reagowania na stres oraz reakcji na temperaturę otoczenia.

Następnie terapeuta przechodzi do diagnozy z pulsu i języka. To, poza wywiadem, najważniejsze badania dla postawienia właściwej diagnozy. Na ich podstawie określa się stan narządów wewnętrznych oraz poziom energii życiowej.

Po przeprowadzeniu wywiadu oraz badania ustalana jest diagnoza. Następnie terapeuta dobiera indywidualny zestaw punktów akupunkturowych lub ziół, a także konkretne zalecenia dietetyczne.

Kolejne wizyty trwają około 30 minut.

 

Akupunktura – jak wygląda zabieg?

W czasie zabiegu akupunktury Pacjent najczęściej leży wygodnie na kozetce. Do zabiegu terapeuta stosuje jednorazowe, sterylne igły, wykonane ze stali nierdzewnej. Ilość użytych igieł może być bardzo różna – może to być kilka, jak i kilkanaście igieł.

Igły do akupunktury mają długość 15-40mm i grubość 0,16-0,25mm. Są dużo cieńsze od przeciętnych igieł iniekcyjnych i w odróżnieniu od nich są pełne, nie przecinają tkanek tylko je rozsuwają.

Długość i grubość użytych igieł oraz głębokość nakłucia zależy od tego, jaka okolica jest nakłuwana. Nakłucie najczęściej nie jest bolesne. Może pojawić odczucie rozpierania, drętwienia, mrowienia, co jest zjawiskiem normalnym, a nawet pożądanym.

 

Przygotowanie do wizyty

Przed wizytą, a zwłaszcza przed zabiegiem akupunktury Pacjent nie powinien być na czczo. Należy jednak pamiętać, aby na dwie godziny przed wizytą nie jeść i nie pić produktów o intensywnym zabarwieniu (np. kawa, buraczki, ciemne owoce i soki z nich, np. czarna porzeczka, winogrona, wiśnie, czereśnie, granaty), które mogą zmienić wygląd języka.

W dniu wizyty należy powstrzymać się od spożywania napojów energetycznych, kawy, mocnej czarnej herbaty, alkoholi, ponieważ zmienią obraz pulsu

Nie należy też czyścić języka szczoteczką ani usuwać z języka nalotu. Usunięcie nalotu może wprowadzić terapeutę w błąd. Z tego samego powodu nie należy przed wizytą spożywać produktów, które mogą czasowo zmienić kolor języka.

 

 

Akupunktura Wrocław  – 71 362 86 41
Medycyna Chińska Wrocław – 71 362 86 41

Beata Szlachta

Terapeuta medycyny chińskiej

PN
-
WT
16:00 - 19:00
ŚR
-
CZ
-
PT
-
Nie znalazłeś tego czego szukasz?
Zadzwoń do nas: 71 362 86 41
Powrót na górę