Płytka nazębna

Płytka nazębna to lepka, bezbarwna lub lekko żółta warstwa bakterii i węglowodanów, która nieustannie tworzy się na zębach i może być przyczyną ubytków próchnicowych oraz chorób dziąseł. Wytworzenie płytki nazębnej trwa stosunkowo krótko. Tworzy się ona około 4-12h

po szczotkowaniu zębów. Jeżeli nie jest codziennie usuwana, może ulec mineralizacji przekształcając się w kamień nazębny.

 

Płytka nazębna pojawia się u każdego, gdyż w jamie ustnej przez cały czas gromadzą się bakterie. Bakterie rozwijają się dzięki cząsteczkom zawartym w pożywieniu oraz ślinie. Płytka nazębna prowadzi do ubytków w tkance zęba, ponieważ powstałe w niej kwasy po posiłku atakują zęby. Skutkiem takich wielokrotnych ataków może być uszkodzenie szkliwa i powstanie ubytków. Ponadto nie usuwana płytka bakteryjna może podrażniać dziąsła wokół zębów i w ten sposób być przyczyną stanu zapalnego dziąseł (zaczerwienienie, obrzęk i krwawienie dziąseł), chorób przyzębia i w konsekwencji braków zębowych.

 

Dobrym sposobem na sprawdzenie płytki nazębnej naszych zębów są tabletki wybarwiające lub płyny wybarwiające. Dzięki ich działaniu wiemy, gdzie osadza nam się płytka nazębna i gdzie powinniśmy dokładnie czyścić zęby.

 

Powstawanie płytki nazębnej powoduje przede wszystkim:

  • zaniedbanie higieny jamy ustnej lub jej brak;
  • picie dużej ilości kawy/zielonej herbaty (udowodniono, ze zielona herbata zostawia więcej osadu na zębach niż herbata czarna);
  • palenie papierosów;
  • uwarunkowania genetyczne, często przyśpieszone odkładanie się płytki i kamienia nazębnego obserwowane jest u osób starszych.

 

Jak można zapobiec gromadzeniu się płytki nazębnej?:

  • dokładnie szczotkować zęby co najmniej 2 razy dziennie w celu oczyszczenia płytki nazębnej ze wszystkich powierzchni zębów;
  • codziennie stosować nić dentystyczną w celu usunięcia płytki nazębnej z miejsc pomiędzy zębami i poniżej linii dziąseł, do których nie dociera szczoteczka do zębów;
  • ograniczyć spożywanie pokarmów bogatych w cukier lub skrobię, zwłaszcza lepkich przekąsek;
  • regularnie odbywać wizyty u stomatologa w celu wykonania profesjonalnych zabiegów oczyszczania zębów (scaling i piaskowanie).

 

KAMIEŃ NAZĘBNY (PODDZIĄSŁOWY I NADDZIĄSŁOWY)

Kamień nazębny powstaje w wyniku mineralizacji płytki nazębnej. Jego część mineralną stanowią fosforany wapnia, które pochodzą ze śliny. Stąd między innymi kamień najłatwiej odkłada się na powierzchniach zębów siecznych w żuchwie, od strony języka i powierzchniach policzkowych zębów trzonowych w szczęce. Tam znajdują się ujścia gruczołów ślinowych. Nie usuwany kamień nazębny powoduje obniżenie dziąseł, odsłonięcie szyjek zębowych, obniżenia poziomu kości, co może prowadzić do utraty zębów.

 

Kamień nazębny może występować jako naddziąsłowy i poddziąsłowy. Kamień naddziąsłowy jest widoczny, znajduje się na powierzchni koron zębów i jest łatwy do usunięcia w porównaniu z kamieniem poddziąsłowym, który znajduje się poniżej lini dziąseł. Kamień nazębny usuwany jest za pomocą skalera ultradźwiękowego. W naszej Klinice pracujemy na skalerach firmy EMS.

 

OSAD NAZĘBNY

Jeszcze jednym zjawiskiem, które często zauważamy u naszych pacjentów jest osad nazębny, który przebarwia powierzchnię zębów. Do tworzenia się osadu przyczyniają się różne barwniki pochodzące z pożywienia i napojów. Najczęstszą przyczyną występowania osadu nazębnego jest picie mocnej czarnej lub zielonej herbaty oraz kawy, czerwonego wina, jak i palenie papierosów. Także potrawy bogate w przyprawy takie jak czerwona papryka, czy kurkuma powodują niekorzystną zmianę koloru naszych zębów. Osad nazębny łatwy jest do usunięcia dzięki zastosowaniu piaskarki, która za pomocą specjalnego piasku zmieszanego z wodą, pod dużym ciśnieniem pozbywa się wszystkich przebarwień z powierzchni zębów. W naszej Klinice pracujemy piaskarkami firmy NSK i EMS. Do każdej piaskarki używamy tylko specjalnie dedykowanych piasków.