Nasi Partnerzy

Jesteś tutaj: O nas » Nasi Partnerzy

Miejska Klinika w Görlitz

www.klinikum-goerlitz.de

 

Miejska Klinika w Görlitz oferuje specjalistyczne badania i zabiegi skierowane na potrzeby polskich pacjentów z regionu. Tutaj znajdziecie Państwo pierwszy, krótki przegląd naszych usług medycznych. Oczywiście, że również w innych specjalizacjach, dostępne są świadczenia medyczne do Państwa dyspozycji.

 


 

Polski Bank Komórek Macierzystych

www.pbkm.pl

 

Deponowanie krwi pępowinowej – co warto wiedzieć

Krew pępowinową można zdeponować tylko raz w życiu- podczas porodu. To niezwykle ważna decyzja, która powinna zostać podjęta świadomie. Dlatego przedstawiamy kilka informacji, które mogą Państwu pomóc.

Czym są komórki macierzyste? Komórki macierzyste obecne są w naszym organizmie przez całe życie, ale ich liczba i potencjał z wiekiem maleją. W późniejszym okresie występują przede wszystkim w tych tkankach, w których niezbędne jest stałe wytwarzanie nowych komórek, np. w szpiku, skórze, jelitach, tkance tłuszczowej. Powszechnie stosowane w medycynie źródła komórek macierzystych to szpik, krew obwodowa oraz krew pępowinowa.

Wykorzystanie komórek macierzystych. Na świecie komórki macierzyste z krwi pępowinowej wykorzystywane są do przeszczepień od 1988 roku. Do końca 2014 roku wykonano już ponad 40 tysięcy przeszczepień krwi pępowinowej u dzieci i dorosłych. W Polsce dotychczas przeprowadzono kilkadziesiąt takich zabiegów, z czego kilkanaście u dzieci. Do większości z nich użyto krwi pobranej i zdeponowanej w Polskim Banku Komórek Macierzystych, do pozostałych z zagranicznych banków publicznych. Niska liczba przeszczepień wynika z małej ilości zdeponowanych próbek krwi w bankach publicznych. Jednak zwiększająca się wśród rodziców świadomość sprawia, że każdego roku coraz więcej z nich decyduje się zabezpieczyć cenne komórki macierzyste w banku rodzinnym.

Klucz do świata medycyny regeneracyjnej. Niezwykłe możliwości krwiotwórczych komórek macierzystych pozwalają na szerokie ich zastosowanie w medycynie. Przeszczepienia komórek macierzystych z krwi pępowinowej są obecnie standardowo wykorzystywane w leczeniu niektórych chorób nowotworowych (np. ostre i przewlekłe białaczki, chłoniaki), chorób układu krwiotwórczego (np. różne typy niedokrwistości) i odpornościowego (tzw. zespół SCID) oraz pewnych schorzeń dziedziczonych genetycznie. Lista chorób, w leczeniu których stosuje się komórki macierzyste, liczy ponad 70 pozycji. Dzięki dostępnym i wciąż rozwijanym technikom namnażania i różnicowania komórek macierzystych wachlarz możliwości ich wykorzystania się powiększa. Naukowcy wciąż informują o nowych zastosowaniach krwi pępowinowej w medycynie regeneracyjnej.

Co zrobić by je zdeponować? Aby zabezpieczyć krew pępowinową należy na przełomie 2 i 3 trymestru ciąży skontaktować się z bankiem rodzinnym oraz podpisać umowę na przechowywanie. Usługa ta nie jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Więcej informacji o procedurze pozyskiwania krwi pępowinowej znajdą Państwo na stronie www.pbkm.pl

 


 

FizjoSportMed

www.fizjosportmed.pl

 

Specjaliści FizjoSportMed zajmują się kompleksową rehabilitacją w zakresie ortopedii, neurologii, kardiologii oraz fizjoterapii.

Specjalizujemy się również w sportowym etapie fizjoterapii dzieci i młodzieży, którego celem jest profilaktyka oraz propagowanie aktywności fizycznej.

Współpracujemy z klubami sportowymi m.in.: Śląsk Wrocław (sekcja pływania), Panthers Wrocław (football amerykański), WKSA Budokan Wrocław (karate sportowe). Prowadzimy przygotowanie motoryczne oraz sprawujemy opiekę fizjoterapeutyczną nad medalistami Mistrzostw Polski, Europy i Świata. Nasi pacjenci, po zakończeniu procesu rehabilitacji, uczestniczą w różnych formach zajęć sportowych i rekreacyjnych.