Nowoczesne leczenie nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu dotyka co trzecią kobietę w KAŻDYM wieku!

W naszym Centrum Medycznym Mediconcept we Wrocławiu zapewniamy odpowiednią diagnostykę oraz leczenie nietrzymania moczu.

Dzięki metodzie diagnostycznej – ultrasonografii dna miednicy – PFS (Pelvic – Floor – Sonography) oraz nowoczesnym rozwiązaniom wykonujemy zabiegi na nietrzymanie moczu, które mogą przywrócić komfort codziennego życia!

 

Podstawa leczenia nietrzymania moczu –  diagnostyka

Podstawą leczenia nietrzymania moczu w naszym Centrum jest odpowiednia diagnostyka, która pozwala na precyzyjne określenie typu nietrzymania moczu oraz indywidualne dobranie nowoczesnych metod zabiegowych.

W naszym Centrum stosujemy nowoczesną metodę diagnostyczną – ultrasonografię dna miednicy – PFS (Pelvic – Floor – Sonography). Jest ona obecnie na świecie uznanym złotym standardem w diagnostyce nietrzymania moczu.

Ta  technika pozawala na dynamiczną ocenę 3D dna miednicy. Dzięki temu nasz uroginekolog  dr n. med. Andrzej Kuszka może wykryć defekt tkanek okołopochowych, a także ustalić pozycję i długość cewki moczowej, szyi pęcherza oraz ocenić funkcjonalność zwieracza zewnętrznego i wewnętrznego cewki moczowej. Pozwala to na określenie występującego schorzenia i jego przyczyny oraz wykonanie zabiegu indywidualnie dobranego do długości i ruchomości cewki moczowej z precyzją co do milimetra.

 

 

 

Nietrzymanie moczu – rodzaje

Nietrzymanie moczu w zależności od przyczyny może mieć różne rodzaje. Do najczęściej występujących należą:

  • wysiłkowe nietrzymanie moczu
  • pęcherz nadreaktywny (OAB – overactive bladder)
  • mieszane nietrzymanie moczu

 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to schorzenie polegające na wycieku moczu podczas aktywności lub wysiłku, dźwigania, kichania, śmiania się lub kaszlu. W niektórych przypadkach występuje nawet w trakcie spacerowania. Jest to najczęściej występujący typ nietrzymania moczu, który związany jest z osłabieniem mięśni dna miednicy lub niewydolnością zwieracza zewnętrznego i wewnętrznego cewki moczowej. Dotyczy coraz częściej młodych kobiet, również po porodzie.

 

Mechanizm powstawania wysiłkowego nietrzymania moczu

Struktury tkankowe w obszarze miednicy wskutek wieku, niedoboru hormonów, przeciążenia (np. po ciężkich porodach), nadwagi lub wcześniejszych operacji mogą zostać osłabione lub nadwyrężone. Może dojść wtedy do osłabienia lub utraty ich przyczepu do miednicy. Skutkuje to utratą funkcji podtrzymującej dla macicy, pęcherza moczowego i jelita. Może to prowadzić również do obniżenia macicy oraz powodować różne dolegliwości. W lżejszych przypadkach określa się to obniżeniem, a w cięższych, gdy uwidacznia się szyjka macicy – wypadaniem macicy. Jelito grube i pęcherz moczowy również mogą się obniżać. W zależności od miejsca i rodzaju osłabienia tkanki łącznej, obniża się albo przednia ściana pochwy z leżącymi nad nią pęcherzem i cewką moczową (Cystocoele), tylna ściana pochwy z poniżej leżącym jelitem grubym (Rectocoele) albo tylko macica. Często dochodzi do postaci mieszanych.

Jeśli na skutek osłabienia dna miednicy pęcherz również jest obniżony, dochodzi do zaburzenia w jego opróżnianiu i występowania nietrzymania moczu. Skutkuje to nietrzymaniem moczu podczas kaszlu, kichania i śmiechu. Może pojawiać się również przy wchodzeniu po schodach, a także w spoczynku. Ponadto obniżenie pęcherza może prowadzić do tego, że pęcherz nie jest opróżniany całkowicie. Może doprowadzić to do bakteryjnych stanów zapalnych pęcherza, które mogą powodować odmiedniczkowe zapalenie nerek.

 

Pęcherz nadreaktywny

Pęcherz nadreaktywny to zespół dolegliwości objawiających się często nagłą, bardzo intensywną i często bardzo silną potrzebą natychmiastowego oddania moczu, która kończy się niekontrolowanym wypływem moczu w ciągu kilku sekund. Spowodowany jest najczęściej uszkodzeniem systemu nerwowego lub przewlekłym stanem zapalnym pęcherza. Przyczyną są zaburzenia w samym pęcherzu moczowym, które prowadzą do niekontrolowanego skuczu ścian pęcherza moczowego lub niedostatecznego rozluźniania mięśnia zamykającego pęcherz moczowy. Następstwem tego jest częste oddawania moczu w niewielkich ilościach (częstomocz), często w połączeniu z niekontrolowanym wypływem moczu. Pęcherz nadreaktywny chaakteryzuje się również występowaniem parć naglących (uczucie natychmiastowej potrzeby oddania moczu) . Często występuje również oddawaniem moczu w nocy powyżej dwóch razy (nykturia)

 

Mieszane nietrzymanie moczu

Mieszane nietrzymanie moczu to kombinacja dwóch powyższych typów nietrzymania moczu. Jest to najczęściej diagnozowany typ nietrzymania moczu występujący u kobiet. Jego przyczyny są różne. Jedną z nich jest atrofia pochwy lub narządów rodnych podyktowana około i postpomenopauzalnie. Może występować również na skutek obniżenia narządów rodnych np. w przypadku gdy jelito ucieka pęcherz moczowy i wywiera efekt parcia.

W naszym Centrum poprzez dokładną diagnostykę, diagnozujemy występujące schorzenie oraz wdrażamy dobrane do niego leczenie.

 

Metody leczenia oferowane w Centrum:

✅ okołocewkowe ostrzyknięcie cewki moczowej substancjami obliterującymi BULKAMID lub UROLASTIC

✅ leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu z wykorzystaniem taśmy załonowej TVT firmy Johnson&Johnson

✅ ostrzyknięcie pęcherza nadreaktywnego toksyną botulinową

✅ laserowe leczenia nietrzymania moczu laserem FOTONA

✅ leczenie obniżenia narządów dna miednicy mniejszej z wykorzystaniem materiałów syntetycznych

✅ plastyka tylniej/przedniej ściany pochwy wraz z laserową rewitalizacją warg sromowych Fotona Intima

✅ plastyka przedniej i tylnej ściany pochwy z wykorzystaniem materiałów syntetycznych

✅ rekonstrukcja wejścia do pochwy wraz z zabiegiem leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu taśmą załonową TVT firmy J&J

Stosowane przez naszego uroginekologa terapie/zabiegi łączone dostosowane są indywidualnie do potrzeb pacjenta. Ceny takich zabiegów ustalane są indywidualnie po konsultacji lekarskiej w zależności od stopnia zaawansowania schorzenia.

 

Przebieg wizyty

W trakcie wizyty dr Andrzej Kuszka przeprowadza wywiad połączony z kompleksową diagnostyką – szczegółowym badaniem oraz USG dna miednicy (PSF). Na wizytę należy zgłosić się z wypełnionym pęcherzem. Poza tym przygotowanie do wizyty nie odbiega od przygotowania do standardowej wizyty ginekologicznej. W trakcie wizyty doktor Kuszka mierzy również objętość pęcherza oraz długość cewki moczowej. Następnie prosi o skorzystanie z toalety i ponawia badanie na opróżnionym pęcherzu.

 

 

 

 

Leczenie nietrzymania moczu Wrocław – 71 362 86 41

 

 

dr n. med. Andrzej Kuszka

Uroginekolog

PN
14:00 - 19:00
WT
7:00 - 15:40
ŚR
-
CZ
-
PT
-
Andrzej Kuszka - ZnanyLekarz.pl
Nie znalazłeś tego czego szukasz?
Zadzwoń do nas: 71 362 86 41
Powrót na górę