Biopsja jąder

Jesteś tutaj: Poradnik pacjenta » Biopsja jąder

Jednym z zabiegów wykorzystywanych w diagnostyce i leczeniu niepłodności męskiej jest biopsja jąder. Biopsję wykonuje się w celach:

  • diagnostycznych
  • terapeutycznych

 

Biopsja diagnostyczna
Wskazaniem do wykonania biopsji jąder u niepłodnych mężczyzn jest brak plemników w nasieniu (azoospermia) lub dużego stopnia oligozoospermia (liczebność plemników mniejsza niż 1 mln/ml nasienia).

Po diagnostyce mężczyźni kierowani są do dalszych procedur postępowania w niepłodności, metodami wspomaganego rozrodu.
Mężczyźni, u których nie znaleziono komórek plemnikotwórczych w badaniu histopatologicznym, informowani są o możliwości wykorzystania nasienia dawcy.

 

Biopsja terapeutyczna
Ma na celu pozyskiwanie plemników do zapłodnienia pozaustrojowego.
Plemniki uzyskane z biopsji wykorzystywane są w zabiegach IVF. Plemniki z najądrza lub z jądra można pozyskać w sposób otwarty (chirurgiczny) lub przezskórny (za pomocą igły biopsyjnej).

 

Przebieg i efekty zabiegu
Przygotowanie do zabiegu biopsji wymaga konsultacji anestezjologa oraz najczęściej wykonania podstawowych badań krwi. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, trwa zwykle 15-30 minut.
Mniejsze dolegliwości u mężczyzny powoduje przezskórna biopsja gruboigłowa. W jej wypadku uczucie bólu po zabiegu jest mniejsze, czasami nie wymaga stosowania środków przeciwbólowych.
 

Przeciwskazania
Biopsja jąder lub najądrzy nie powinna być wykonywana gdy:

  • Są obecne pojedyncze plemniki w ejakulacie – nawet pojedyncze plemniki w ejakulacie dają szansę na uzyskanie ciąży metodą ICSI bez pobierania plemników z jąder lub z najądrzy.