Badania kliniczne

Jesteś tutaj: O nas » Badania kliniczne

Ośrodek Badań Klinicznych
jest jednostką badawczą zajmującą się prowadzeniem badań klinicznych.
Badania takie są zlecane przez międzynarodowe firmy farmaceutyczne, które zobowiązane są do przebadania produktu leczniczego zanim zostanie on dopuszczony do sprzedaży.
Prowadzenie badan klinicznych pozwala nam zaoferować pacjentom udział w programach badawczych leków jeszcze niezarejestrowanych ale posiadających potencjał leczniczy. 
W naszej jednostce będziemy testować produkty lecznicze, które wejdą na rynek dopiero za kilka lat co daje Pacjentom możliwość leczenia najnowszą generacją leków. Oczywiście udział w badaniu niesie ze sobą ryzyko jaki i korzyści. Więcej informacji w zakładce o “badaniach klinicznych” oraz “Dla Pacjenta”. 

O badaniach klinicznych
Badania kliniczne są prowadzone w celu zebrania danych na temat bezpieczeństwa i skuteczności leków nowych lub już stosowanych. Badania te są zaprojektowane w taki sposób aby przetestować hipotezę i rygorystycznie monitorować oraz oceniać wyniki. 
Planując badanie kliniczne sponsor (firma farmaceutyczna) lub badacz identyfikują substancje, która ma zostać poddana testom. W porozumieniu z grupą ekspertów i specjalistów, sponsor decyduje do jakiego leku obecnego na rynku porównywać nowy produkt, oraz jaka grupa chorych może potencjalnie skorzystać z nowego produktu. Zanim badany lek trafi na rynek musi przejść przez kilka etapów. Wpierw jest on laboratoryjnie testowany na ludzkich lub zwierzęcych komórkach. Jeśli wstępne badania laboratoryjne wykażą, że badana substancja ma potencjał leczniczy dane wysyłane są do odpowiednich organów administracyjnych, które mogą zezwolić na rozpoczęcie badań klinicznych z udziałem ludzi. 
Badania kliniczne z udziałem człowieka składają się zazwyczaj z czterech etapów. Dopiero po ukończeniu etapu trzeciego sponsor może próbować zalegalizować badany lek i podjąć decyzje o wprowadzeniu go na rynek. 
Podczas badania klinicznego główny badacz rekrutuje pacjentów spełniających odpowiednie wymogi, zarządza wydawaniem leków oraz zbiera dane o stanie zdrowia pacjentów biorących udział w badaniu. 
W trakcie badania na bieżąco monitoruje się parametry zdrowotne, stężenie badanego leku we krwi oraz generalny stan zdrowia pacjenta. Dane zebrane podczas badanie zostają wysyłane do sponsora gdzie zostają poddane analizie statystycznej. 

Informacje dla Pacjenta
Badania kliniczne często skupiają się na grupie chorych z określoną dolegliwością dzięki czemu pacjenci mają dostęp do innowacyjnych metod leczniczych. Uczestnicy badań klinicznych mają okazję brać bardziej aktywny udział w swojej ochronie zdrowia, zyskują dostęp do metod leczniczych jeszcze nie dostępnych na rynku oraz pomagają innym chorym poprzez udział w badaniach na rzecz nowych produktów farmaceutycznych. 
Pacjenci są ochotnikami i nie otrzymują gratyfikacji finansowych za udział w badaniu klinicznym ale często zwraca im się koszty dojazdu do ośrodka badawczego. 
Korzyści z udziału w badaniach klinicznych: 
aktywna troska o zdrowie uzyskanie dostępu do innowacyjnych metod leczniczych bezpłatna opieka medyczna pomoc innym chorym poprzez udział w badaniach mających na celu rozwój medycyny 
Ryzyko związane z udziałem w badaniach klinicznych: 
możliwe nieprzyjemne efekty uboczne leczenie może nie przynosić efektów konieczność poświęcenia czasu przestrzeganie dawkowania podróżowanie do ośrodka lub szpitala 

Dla sponsorów
Naszym nadrzędnym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa pacjentom biorącym udział w badaniu dlatego dbamy o każdy szczegół. W naszym ośrodku chcemy rozpocząć badania kliniczne z ginekologii, stomatologii, dermatologii i kardiologii. 

Jesteśmy również zainteresowani udziałem w badaniach z innych dziedzin medycyny. 
Zainteresowanych prosimy o kontakt. 

 

Kontakt

Koordynator badań klinicznych
Piotr Mijalski 
Tel. kom: +48 668 803 069 
email: badania_kliniczne@mediconcept.pl